Obelisk na placu di Monte Citorio i Piazza della Minerwa
Obelisk na placu di Monte Citorio miał być zrobiony na 650 lat przed narodzeniem Jezusa Chrystusa z rozkazu Psammetyka I. króla egipskiego. August cesarz sprowadził go z Heliopolis i przeznaczył, aby służył jako gnomon czyli wskazówka południowa na placu Marsowym. Jest on z czerwonego granitu i pokryty najciekawszymi hieroglifami. Pius VI w roku 1789 polecił Antinori’emu postawić go w tym miejscu, gdzie obecnie stoi. Na szczycie ma umieszczoną gałkę z brązu ze strzałką, a w niej w środku otwór dla przepuszczenia promieni słonecznych w samo południe. Wysoki na 30 metrów i 70 centymetrów.
serwis opon zawiercie
Obelisk na placu Piazza della Minerwa, z egipskiego granitu pokryty hieroglifami. W roku 1665 znaleziono go w ogrodzie klasztoru Dominikanów Alla Minewa, obok ruin dawnej świątyni Izydy. W parę lat Alexander VII polecił Berniniemu postawić go na placu przed kościołem S. Maria alla Minewa, Bernini umieścił go na grzbiecie słonia zrobionego przez rzeźbiarza Herkulesa Ferrata.
Obelisk na górze Trinita de’Monti, z czerwonego granitu pokryty hieroglifami. Dawniej stał w Cyrku Sallustiusza. Pius VI w roku 1789 polecił Antinoriemu umieścić go na górze Pincio przed kościołem Trinita de’ Monti nad wspaniałymi schodami zbudowanymi przez Szczepana Goufjier, ambasadora francuskiego.
Warto zapoznać się także z:
serwis opon zawiercie