Rzymskie Wodociągi

rzymski-wodociagZe starych wodociągów dotąd jeszcze służbę pełnią:

Aqua Virgo, dzisiaj nazywana l’Acqua Vergine (Panieńska woda); dlatego tak nazwana, że młoda dziewczyna żołnierzom strudzonym i spragnionym wskazała jej źródło. Sprowadził ją do Rzymu Agryppa (roku 30 przed narodzeniem Jezusa Chrystusa) Wodociąg ten naprawiony w roku 1453 przez Mikołaja V Papieża, dostarcza wody następującym wodotryskom: na placach Farnese, Navona, Hiszpańskim i Trevi.

Aqua Augusta lub Alseatura, dzisiaj zwana Acqua Paola. August cesarz założył ten wodociąg, Trajan poprawił sprowadzając wodę z Oriolo i z Bracciano, a Paweł V odnowił i ulepszył nadając mu nazwę Paola. L’ Acqua Paola zasila wodotryski: Paoliński, Watykańskie, Zakład Mennicy i Młyny na Janiculum położone, oraz całe Trastevere i Borgo.

Aqua Claudia, dzisiaj zwana l’Acqua Felice. Założył go Kaligula (36 roku ery chrześcijańskiej), a Klaudiusz roku 50 ukończył. Prowadził wodę z Subiaco. Syxtus V, papież, ruiny jego naprawił, przerobił i nazwał l’Acgua Felice, od swego imienia chrzestnego Felix. Wodociąg ten zasila wodotryski na rogu placu Termini i ulicy Via Pia, (gdzie jest Mojżesz), wodotrysk Tritone przy płacu Barberini i na Kwirynale, oraz wszystkie miejscowości wznioślejsze po lewym brzegu Tybru, położenie jego bowiem przenosi poziom siedmiu pagórków Rzymskich.

Warto zapoznać się także z: