Świątynie cz. 5

W r. 1864 zaopatrzono okna w różnobarwne szyby szklane i wzniesiono gotycką wieżę murowaną, w której umieszczono dwa dzwony z r. 1641. Na sąsiednim cmentarzu spoczywa Szersznik pod cienistą lipą.

Kościół św. Krzyża przy ulicy Szersznika był niegdyś kościołem Jezuitów, a po zniesieniu tego zakonu w r. 1778 obrócono go na kościół gimnazjalny, a i dziś jeszcze używany jest do nabożeństwa dla katolickiej młodzieży cieszyńskich szkół średnich. Po pożarze z r. 1789 odrestaurowano go kosztem funduszu religijnego.

W czasie, kiedy reformacja z Niemiec i Szwajcarii zaczęła się szerzyć w krajach sąsiedzkich, stał na czele księstwa cieszyńskiego jako administrator Pernstcin, namiestnik Morawy, możny i wpływowy protektor Braci czeskich, torujących drogę reformacji. Pod jego ochroną zakorzeniła się w Cieszynie i okolicy nowa nauką w pierwszej połowie 16. wieku. W r. 1548 i 1549 czytamy już o ewangelickich proboszczach w Cieszynie, Puńcowie i innych miejscowościach księstwa. Sam książę Wacław przyjął około r. 1555 nową naukę a i syn jego Adam Wacław jej hołdował, lecz w r. 1610 wrócił na łono kościoła katolickiego.

One Response
  1. Reklama 48 lat ago