Wycieczki w góry cz. 5

Korzystając z tych ułatwień, liczne tłumy cudzoziemców rok – rocznie odbywają wycieczki w góry; pomimo jednak wszelkich ostrożności, niema roku, w których by Alpy nie pochłonęły kilku ofiar.

Zbite masy śniegu, leżące w górach i nigdy nie topniejące, są kolebką rzek szwajcarskich, nieprzebraną skarbnicą wód, których wielka obfitość zrasza tę krainę. Górna powierzchnia śniegu topnieje Wciągu dnia, a w nocy marznie, stając się ziarnistą, stężałą. Dolne Warstwy zbijają się pod ciśnieniem górnych w lód, zsmrają się na dół, wypełniając jary i doliny.

Tak powstają słynne lodowce alpejskie.

Nie mają one powierzchni równej, przechynie, tworzą się w nich rozpadliny, szpary; na ich grzbiety staczają się odłamy skał i dają zwały, zsuwające się wraz z lodowcami w doliny. Lodowce takie wyglądają jak duże zamarzłe rzeki, zajmujące pochyłości gór, lub Wypełniające głębokie przepaście. Dziś Szwajcaria posiada około 600 lodowców. Niektóre z nich mają do 40 wiorst długości, a do 4 szerokości. Powierzchnia lodowców przecięta jest licznymi żyłami Wody, która u podstawy zbiera się w brudne źródło, sączące się pod rodzajem bramy, utworzonej ze stopowej skorupy lodowca.