Wycieczki w góry cz. 9

Jest to niejako pierwszy stopień tego Wodospadu; stopni takich, zanim Woda ze szczytu dojdzie do jeziora, jest siedem – a każdy odznacza się niezwykłym i coraz innym spadkiem. Raz spływa pojedynczym potokiem, to strzępi się na kilka promieni; z drugiego piętra na trzecie rzuca, się z taką siłą, że wygina się na kształt srebrnej bani, pod którą można przejść na drugą stronę. W dnie słoneczne nad całym wodospadem unosi się najcudniejsza tęcza, „na mgłach srebrzystych cała przywieszona” – jak powiedział o niej Słowacki.

W Szwajcarii znajdują sie źródła kilku rzek europejskich. Żłobiąc sobie łożyska wśród urwistych skał, rzeki nie mają najczęściej stromy spadek, a zatem prąd bardzo szybki, nie pozwalający zużytkować ich do żeglugi. Za to służą one do poruszania kół maszyn, młynów i tartaków, oraz spławiania drzewa. Najczęściej rzeki tutejsze przepływają przez liczne jeziora z malowniczymi wybrzeżami. Niegdyś jeziora te zajmowały znacznie Większe przestrzenie, dziś namuły rzeczne coraz zmniejszają ich obszar. Nieraz oczach ludzkich tworzą się na nich Wysepki, półwyspy i przylądki.

Wszystkie wody Szwajcarii spływają przez Ren do morza Niemieckiego, przez Rodan i TesSino (dopływy rzeki Po) do morza Śródziemnego i wreszcie przez Inn (dopływ Dunaju) do morza Czarnego.

Z rzek tych – Ren rozlewa się w jezioro

Bodeńskie; dopływ jego — Aara i Limat tworzą jeziora: Brjenckie, Tańskie, Jezioro Czterech Kantonów i Curychskie.