Cykl wpisów o Izraelu część 6
A jednak Jezus, jako postać historyczna musiał skądś czerpać swoją niebywałą wiarę, wiedzę no i umiejętność przemawiania do tłumów. Na skraju rodzinnej wioski Jezusa wyrósł w czasach współczesnych skansen, w którym podjęto próbę pokazania życia codziennego na przełomie tysiącleci. Życie wiejskiej społeczności skupiało się na wewnętrznych dziedzińcach, które służyły jako jadalnie, sypialnie i miejsca pracy, spichlerze. Wioskę Jezusa zrekonstruowali archeologowie i bibliści. Wiele znajdujących się tu przedmiotów to autentyki albo ich wierne kopie, np. prasa do oliwy, identyczną wykopano w stanowisku archeologicznym w pobliży Nazaretu. O dzieciństwie i młodości Jezusa historycy wiedzą niewiele. Spekulacje dotyczą tego czy miał rodzeństwo i faktycznie jak głosi Biblia przejął od Józefa ciesielski fach. Ewangelista Łukasz jako dokładne miejsce narodzin Jezusa wskazał Betlejem. Czy było to Betlejem w Judei czy może Betlejem w Galilei co do tego badacze nie są zgodni. Chrześcijanie wierzą, że judejskie bo z stamtąd zgodnie z proroctwem Micheasza miał nadejść Pasterz Izraela z rodu Dawida.
Warto zapoznać się także z:
Byłem cztery razy w Izraelu, a pierwszy raz jakieś piętnaście lat temu. Kilka dni temu wróciłem z pieszej wędrówki, łącznie prawie 700 kilometrów na nogach.
Ja także miałem okazje przejść szlakami, na których łącznie spędziłem dwa miesiące. Nie było łatwo, ale za rok wracam dokończyć pustynię i Golan Trail 🙂 Staram się zawsze jak najlepiej poznać odwiedzane miejsce, z tego powodu w jedne obszary udaję się nawet kilka razy.
Zazdroszczę możliwości zwiedzania takich krajów!
Cześć, z wielką przyjemnością czyta się Twoje posty, bo sam z przyjaciółmi wybieram się do Izraela. Czytałem gdzieś, że wwożenie jedzenia do kraju jest zabronione. Czy to prawda?